Merhaba,

Yazıyı okumadan önce bu detayı bildireyim: “Bu anlatım, Windows sunucunuza ya da bilgisayarınıza SSH ile remote bağlanmanızı sağlayacak yöntemi içerir.”

Geleceğin Opensource üzerinde olduğunu geç de olsa fark eden Microsoft, .Net Core ve Powershell 5 atılımından sonra Windows ortamında ki bilgisayar-sunucunuza SSH bağlantısını desteklemeye başladı. Bu doğrultuda Powershell üzerinde OpenSSH Server kullanabilmek adına aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır. Öncelikle Github üzerinden bu projeyi indirmeniz gerekiyor.

Windows Powershell OpenSSH Project Release

Bu linkten projenin 64bit versiyonunun .zip dosyasını indirdikten sonra bilgisayarınızda C:\ diski altına OpenSSH adında bir klasör oluşturup, indirdiğiniz dosyayı zipten çıkarın. Daha sonra Powershell’i Administrator yetkisinde çalıştırıp, install-sshd.ps1 olduğu path yoluna kadar inin.

Daha sonra scripti çalıştırın. Başarıyla kurulduktan sonra aşağıdaki çıktıyı almalısınız. Daha sonra aşağıdaki komutu çalıştırıp servislerin durumunu kontrol edin.

get-service *ssh*

Bu işlem sonucunda servisin ve agentın muhtemelen Stop durumda olduğunu göreceksiniz.

Servis ve agentın başlangıcının ayarlanması adına aşağıdaki görselde belirttiğim adımları uygulamalısınız.

Şimdi Windows Firewall veya kullandığınız firewallunuz üzerinde Incoming-Outgoing Traffic için 22 portuna ALL izin vermeniz yeterli olacaktır. Ancak güvenlik adına static IP adresiniz var ise sadece bu IP’nin 22 portuna Incoming traffic’ten eriştirmenizi öneririm.

Umarım zamandan kazanmanızı sağlar.