Merhaba,

Şu sıralar Citrix Netscaler’a yoğunlaştığım için bir süre bununla ilgili içerik gireceğim çünkü geriye dönük ihtiyaç duyduğumda internette araştırmak gerçekten zaman alıyor.
Konunun başlığından da belli olduğu üzere virtual server ardındaki sunucularda bulunan bir domainin, load balancer üzerinde https yönlendirmesinden bahsedeceğim.
Not:Load balancer’a web sitesinin SSL’ini yüklemeniz ve virtual server üzerine 443 portunu ekleyip dinletmeniz gerekiyor. Aksi halde web sitesi bağlantıyı reddetti hatasıyla karşılaşabilirsiniz.
Load balancer’a SSL yüklemek için bu adresi inceleyebilirsiniz.

Adımlar şu şekilde:

1. Configuration>AppExpert>Responder(Enable değilse enable edin.)>Actions bölümünü açın ve Add diyerek aşağıdaki expression tanımlayın ve Create diyerek bu sayfayı kapatın.

"HTTP/1.1 301 MOVED PERMANENTLY\r\n" + "Location: https://vahap.net" + http.req.url .HTTP_URL_SAFE + "\r\n" + "Connection: close\r\n" + "\r\n"

2. Responder altında bulunan bir diğer sekme, Policies tıklayın. Add diyerek aşağıdaki expression tanımlayın ve Create diyerek bu sayfayı da kapatın.

http.REQ.HOSTNAME.EQ("vahap.net")

Sonrasında sol frame üzerinde Traffic Management kısmına gelin ve Load Balancing altında bulunan Virtual Servers sekmesine tıklayın ve 80 portunu dinlettirdiğiniz virtual servera çift tıklayın.

Açılan ekranda sağ framede bulunan Policies tıklayın.

Tıkladıktan sonra aynı ekranda alt kısımda Policies başlığında bir alan oluşacak. Sağ taraftaki + simgesine tıklayarak bir sonraki görselde olduğu gibi, type seçip Continue tıklayın.

Daha sonra oluşturduğunuz Policy’i bind edin.

 

Bind ettikten sonra da Done diyerek işlemi sonlandırın. Yaptığın işlemden sonra sizi geri Virtual Servers bölümüne yönlendirecek. Search butonunun üstünde bulunan floppy disk simgesine basıp yaptığınız konfigürayonu kaydedin. Bu işlem virtual server üzerine gelen tüm 80 istekleri değil, belirli bir domaine gelen 80 istekleri 443 olarak redirect eder. Ayrıca 301 ile redirect ediyor. SEO’da sizin önemliyse bu bilgiyi de sunayım.

Umarım zamandan kazanmanızı sağlar.