Merhaba,

Öncelikle MySQL Strict mode sitenizin çalıştığı sunucuda aktif mi değil mi onu kontrol edelim. Phpmyadmin’den ya da ssh üzerinden mysql veritabanına geçiş yapıp, aşağıdaki sorguyu çalıştırmanız yeterli.

Eğer select sorgusuna aşağıdaki gibi cevap alıyorsanız açık demektedir.

MySQL Strict Mode Nasıl Kapatılır?

Bunun için de sunucunuzdaki my.cnf (Linux ise) ya da my.ini(Windows ise) dosyasını açın. İçerisinde aşağıdaki gibi bir satır göreceksiniz.

Bu satırı kaldırıp aşağıdaki satırı eklemeniz yeterli olacaktır.

Sonra MySQL servisini yeniden başlatabilirsiniz. Eğer bu durum çözüm olmazsa MySQL’e giriş yapıp, aşağıdaki sql komutlarını sırasıyla uygulamanızı öneririm.

Bu iki adımda 1. yol size çözüm olmazsa MySQL üzerinden değeri set ederek çözümleyebilirsiniz. Yazılımınızdaki hatalar geçecektir.

Peki MySQL Strict mode nedir?

MySQL Strict mod aktifse sunucu üzerinde mysql güvenliği daha fazla demektedir. Fakat bu sunucu üzerinde birden fazla veritabanı çalıştırıyorsanız (örneğin bir hosting sunucusuysa) bu modu kapatabilirsiniz. Güvenli mod gibi düşünebilirsiniz. Bu modda MySQL’e has özellikler veritabanı uyumluluğu amacıyla devre dışı bırakılır. Ancak daha doğru sorgular yazmak ve daha pek çok etken yüzünden strict mode aktiften çalışmanız tavsiye ederim.

Dipnot: WHMCS gibi scriptlerin çalışması için strict mode’un kapalı olması gerekiyor.