Merhaba,

Yönetimini sağladığım sistemlerden birinde karşılaştığım bu problemin detayı ve kullanıcı taraflı bildirimi şu şekildeydi:

Öncelikle müşteri TABLO_ADI diye belirteceğim bir tabloda insert işlemi gerçekleştiremediğini ancak diğer tablolarda sorun olmadığını aktardı. Sorun genel bir sql limitlemesi gibi gözükmediği için database loglarını inceledim.

Error Logları aktif tutmanızı ve Full yerine Simple loglama kullanmanızı öneririm.

Karşılaştığım logun detayı da şöyleydi:

“Could not allocate space for object ‘dbo.TABLO_ADI’.’PK_TABLO_ADI’ in database ‘DB_ADI’ because the ‘PRIMARY’ filegroup is full. Create disk space by deleting unneeded files, dropping objects in the filegroup, adding additional files to the filegroup, or setting autogrowth on for existing files in the filegroup.”

Bu sorunun çözümü için Management Studio’yu açın, sorun yaşadığınız veritabanının üzerine sağ tıklayın ve Properties’ tıklayın. Aşağıdaki alanda Autogrowtg/Maxsize değerini Unlimited’a çekin.

Her SQL veritabanının birincil bir dosya grubu vardır ve bu dosya gurubunda veritabanı dosyası bulunuyor. (.mdf) Çalıştırdığınız sorgu veya insert işleminin yapılabilmesi-sorguyu işlemesi için yeterli alana sahip olmadığından problem yaşadınız. Bu SQL’in default ayarıdır.

Umarım zamandan kazanmanızı sağlar.