Merhaba,

Mail gönderimi yaptığınız adres herhangi bir firmada blacklistte değil ve DNS bölge kayıtlarında da sorun olmamasına rağmen mailiniz spam ve gereksiz kutusuna düşüyorsa bu işin çözümü DMARC Kaydını girmekten geçiyor.

Peki E-posta sunucu konfigürasyonu ve dns kaydınız normal bile olsa neden mailiniz Gereksiz’e düşüyor?

Spam gönderen kişiler zaman zaman e-posta iletilerindeki “Gönderen” adresini değiştirerek spam iletiyi alan adınızdaki bir kullanıcıdan geliyor gibi gösterebilir. Bunun için Google’nda destek verdiği “DMARC” kimlik doğrulama yönetimi bu sorunla karşılaşmanızı minimum duruma indirir.  Bu türde kötüye kullanımların önüne geçilmesi amacıyla Google DMARC.org kapsamında yer almaktadır. Böylece, alanlarından gönderilen spam e-postalarla ilgili olarak Gmail’in ne gibi bir işlem gerçekleştireceği konusunda alan sahiplerine daha fazla denetim imkanı sağlanmaktadır.

Google Apps, DMARC.org standardını uygular ve alan sahipleri; kendi alanlarından gönderilen, kimlik doğrulaması yapılmamış e-postalarla ilgili olarak, Gmail’e ve diğer katılımcı e-posta sağlayıcılarına hangi işlemlerin yapılacağını bildirdiği bir politikayı yayınlayabilir. Bir politika tanımlayarak, kullanıcıları ve itibarınızı korumak için kimlik avıyla mücadeleye yardımcı olabilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki örnek dns txt kaydını takip ederek, alan adınızın için DMARC kaydını ekleyebilirsiniz.

Kendinize göre düzenleyeceğiniz örnek TXT kaydı:

_dmarc.vahap.net. IN TXT “v=DMARC1; p=none; sp=none; rua=mailto:[email protected]; ruf=mailto:[email protected]; rf=afrf; pct=100; ri=86400″

Not: Yukarıda siyahla belirtilen yeri, kendi bilgilerinize göre düzenlemelisiniz.