Merhaba,

Bu anlatımı, DRBD ile Disk Replikasyon Yapılandırması ve Kurulumu (içeriği tamamlayınca link vereceğim) makalem dolayısıyla oluşturdum. Yukarıdaki makalenin bir içeriğidir. Sunucuya herhangi disk eklemeden önce df -h ve fdisk -l çıktılarını paylaşıyorum. Görebileceğiniz üzere sda olmak üzere tek disk var. Bu anlatım, sisteme yeni bir disk ekleme üzerinedir. Disk extend değildir. Eğer ortamınız VMWare ise buraya tıklayarak disk extend yazımı inceleyebilirsiniz.

Sunucuyu kapatıp, virtual veya fiziksel diski taktıktan sonra işletim sistemini başlatıyorum.
Diski taktıktan sonra ki çıktılar aşağıda ki gibidir.

CentOS, takılan diski algılamış. Şimdi bu eklediğim 10 GB disk alanını işletim sistemine ikinci bir disk olarak mount etmeliyim.
Bunun için de fdisk kullanacağım. fdisk /dev/sdb diyerek partition oluşturuyorum.

Üstteki görselin adımları fdisk /dev/sdb dedikten sonra şu şekilde:

n tuşuna tıklayıp, enter ile devam ediyoruz. (New partition oluşturuyoruz.)

Bölümlediğimiz kısmı primary yapacağımız için p tuşuna basıp enter diyerek devam ediyoruz.

Sonraki seçenekleri default bırakıp ilerledim. İki kez enter’a basın.

Son olarak w tuşu ile değişiklikleri kaydedin.

İşlem sonunda sdb1 partition oluştuğunu göreceksiniz.

Yukarıdaki görselde oluşturduğumuz /dev/sdb1 diskini, mkfs kullanarak xfs formatında biçimlendirdim. Dilerseniz ext3 veya ext4 formatında da biçimlendirebilirsiniz ancak ext4 (32 bit) kullanmanızı öneririm. Bunun için de mkfs.ext4 /dev/sdb1 demeniz yeterlidir.

Bu işlem sonunda hata almamanız halinde diski sisteme mount ederek kullanabilirsiniz. Ben /data şeklinde bir folder açtım ve diski bu dizine mount ettim. İşletim sisteminin reboot olmasıyla beraber diskin unmount olmasını önlemek için de fstab’a diski ekledim.

Dilerseniz blkid /dev/sdb1 diyerek UUID ID’yi alarak mount edebilirsiniz.

Önemli notlar: Diski xfs formatında mount edecekseniz aşağıdaki yolları da uygulayarak mount edebilirsiniz.

a. Eğer ortamınızda 2 TB’den büyük bir veri varsa ve disk boyutu 2 TB’den yüksekse şu şekilde mount etmeniz faydanıza olur. (Örnektir.)
mount -o inode64 /dev/sdb1 /data

b. XFS, güç kesintisinde dosya sistemi bütünlüğünü sağlamak için yazma engellerini, arabirim sıfırlamalarını, varsayılan olarak sistem çökmelerini korumayı sağlar. Donanımınızın bir yazma önbelleği özelliği varsa bu korumanın devre dışı bırakılmasının önerildiğini ve aksi takdirde performansı olumsuz etkilediğini gördüm. Aşağıdaki mount seçeneğini kullanarak bu korumayı devre dışı bırakabilirsiniz.
mount -o nobarrier /dev/sdb1 /data

Umarım zamandan kazanmanızı sağlar.