Merhaba,

CageFS, linux sunucularda (özellikle shared hosting) sunucularda gereksinimdir. Bir hosting sunucunuz var ise bir kullanıcının diğer kullanıcının dizinine ulaşmasını disk bazında önler. Örneğin bir ftp alanında virüs var. Bu virüsün sunucunun geneline yayılmasının önüne geçer. Çünkü bir üst dizine o kullanıcının erişimi olmadığı gibi ana dizini sadece o ftp alanıdır. Yani kendi kafes yapısını içeren sanal bir dosya sistemidir. Her kullanıcı için farklı sanal disk mount edilmiş hale getirir. CageFS çalıştırabilmeniz ve verim alabilmeniz CloudLinux işletim sistemini kullanmalısınız.

Kurmak için,

Eğer cPanel veya Plesk kullanıyorsanız otomatik ayarlarınızı tespit edip, eklentisini panele kuracaktır. Sonrasında şablon dosyasını oluşturmalısınız. Aşağıdaki işlemle beraber şablon dosyalarınızı dizin yolu atında oluşturacak. Ayrıca ayar dosyalarınız da /etc/cagefs/conf.d altında olacaktır.

İlk kurulumda CageFS bütün siteler için deaktif gelir. Bunu etkinleştirmek için örneğin WHM panelde, sol arama kısmına gelip CageFS yazmalı ve sağ frame üzerinde açılan siteleri Disable bölümünden Enable kısmına geçirip ayarı kaydetmelisiniz.